Uttar Pradesh Congress Committee
 
Minister's Profile
Shri Sriprakash Jaiswal
Name Shri Sriprakash Jaiswal
Constituency from which I am elected Kanpur
Father's Name Late Shri Ganga Prasad Jaiswal
Mother's Name Smt. Chandrakali Devi
Date of Birth 9/25/1944
Birth Place Kanpur (Uttar Pradesh)
Maritial Status Married
Date of Marriage 4/28/1967
Spouse Name Smt. Maya Rani
No. of Children No.of Sons:2 No.of Daughters:1
State Name Uttar Pradesh
Party Name Indian National Congress
Permanent Address 480, Pokharpur,Kanpur, Uttar PradeshTel. (0512) 2450851 Fax: (0512) 2450776
Present Address 7, Teen Murti Marg,New Delhi - 110 011Tels. (011) 23014603, 23389132, 23385946, 23384498 (O), 9910267851 (M) Fax: (011) 23386219 (O)
Email id spjaiswal@sansad.nic.in
Educational Qualifications Intermediate Educated at D.A.V. College, Kanpur,Uttar Pradesh
Positions Held Mayor, Kanpur City, Uttar Pradesh Secretary, Uttar Pradesh Congress Committee (U.P.C.C.)
President, District Congress Committee (D.C.C.), Kanpur
1/1/1989 Vice-President, U.P.C.C.
1/1/1999 Elected to 13th Lok Sabha
1/2/1999 President, U.P.C.C.
1/3/1999 Member, Committee on Petroleum and Chemicals
1/4/1999 Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament
1/1/2000 Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
5/14/2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term)
5/23/2004 Union Minister of State, Home Affairs
1/1/2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
1/2/2009 Union Minister of State (Independent Charge), Coal; Statistics and Programme Implementation
1/1/2011 Union Cabinet Minister, Coal
Social and Cultural Activities Actively involved in promotion of National integration through various social and cultural activities which brings together a wide cross-section of people from different castes, communities and religions; working for the promotion of the fine arts
Special Interests Have keen interest in the educational and financial upliftment of the minority and suppressed community in the country
Sports and Clubs Cricket
Favourite Pastimes and Recreation Listening classical music, watching classical dance shows and travelling
Countries Visited Australia,Italy, South Africa, U.K. and U.S.A
Shri Salman Khurshid
Name Shri Salman Khurshid
Constituency from which I am elected Farrukhabad
Father's Name Shri Khurshid Alam Khan
Mother's Name Smt. Saeda Khurshid
Date of Birth 1/1/1953
Birth Place Aligarh (Uttar Pradesh)
Maritial Status Married
Spouse Name Smt. Louise Khurshid
No. of Children No.of Sons:3 No.of Daughters:1
State Name Uttar Pradesh
Party Name Indian National Congress
Permanent Address 4, Gulmohar Avenue, Jamia Nagar,New Delhi - 110 025Tels. (011) 26322720, 26849662 Fax. 26921451
Present Address 4, Kushak Road,New Delhi - 110 011Tels. (011) 23793191, 23793192 (R), 23714200, 23714663, 23711780 (O) 09811078272 (M) Fax. (011) 23793235, 23710804 (O)
Email id tipu_in@yahoo.com
Educational Qualifications B.A. (English and Jurisprudence), M.A., B.C.L. Educated at St. Stephen`s College, Delhi and St. Edmund Hall, Oxford University, Oxford, U.K.
Profession Advocate Teacher
Positions Held 1/1/1991 Elected to 10th Lok Sabha
1/2/1991 Union Deputy Minister, Commerce
1/1/1993 Union Minister of State, External Affairs
1/1/1998 Chairman, Department of Foreign Affairs
1/1/1999 President, Uttar Pradesh Congress Committee
1/1/2000 Chairman, Department of Policy Planning and Coordination (DEPCO), All India Congress Committee
1/1/2003 Special Invitee, Congress Working Committee
1/1/2004 General Secretary, All India Congress Committee
1/1/2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
1/2/2009 Union Minister of State (Independent Charge), Corporate Affairs; Minority Affairs
1/1/2011 Union Cabinet Minister, Water Resources and Minority Affairs
Social and Cultural Activities Chairman (i) Dr. Zakir Hussain Memorial Trust;and (ii) Indian Institute of Export and Import Management; President (i) Delhi Public School Society, 1992-2005; (ii) Dr. Zakir Husain Study Circle: (iii) Jasne Gul Pharosan (Phoolwaloon Ke Sair); (iii)Marcus Murch Memorial Theatre Foundation; and (iv) Pet Welfare Club of India; Chief Patron, Okhla Industries Association, New Delhi; Patron (i) New Era Public School, New Delhi; (ii) All India Rajiv Gandhi Pragatisheel Vichar Congress; (iii) Delhi Amateur Boxing Associaiton; (iv) Uttar Pradesh Friends Forum; (v) Sarv Dharam Prem Sandesh Samiti; (vi) Dipsites Association, (DPS) Alumni; (vii) Delhi Wushu Association (Regd.);(viii) Mother Teresa Foundation; and (ix) SAMLA (South Asian Minority Lawyers Association); Trustee, Dhiren Bhagat Memorial Trust; Member (i) Majlis-e-Mushawarat; (ii) Central Wakf Council; (iii)Maulana Azad Educational Foundation; (iv) Managing Committee, Crescent Public School;(v)Executive Council, Jamia Millia Islamia University, 1990-95;(vi) Governing Body, Mayo College, 1996; and (vii) University Court, Aligarh Muslim University
Special Interests Wildlife and Adventure
Sports and Clubs Cricket and squash
Favourite Pastimes and Recreation Theatre, reading (history and biographies) and media
Countries Visited Widely travelled
Other Information Enrolled at the Bar, Supreme Court of India, 1997; appeared in miscellaneous and regular matters in the Supreme Court of India in Constitutional, Commercial and other matters, drafted briefs in various fields of law, including Commercial and Constitutional matters, Arbitration, Contract, Sale of goods, Company law, Service and Labour matter and Opinion work, argued several leading cases of Constitutional Rights, Civil Liberties, including Press Law and Freedom of Expression, 1982-84;O.S.D. in the Prime Minister`s Office with Late Smt. Indira Gandhi, 1981-82; Senior Partner, Talib Luthra & Associates, Extensive Chamber and Court practice, escpecially in commercial, consitutional airlines, Press Law and Administrative Law; actively involved in Congress Party affairs, particularly minority affairs, since 1985; Spokeperson, All India Congress Committee, 1998-99; designated Senior Advocate, Supreme Court of India, Senior Councel, and Chambers for Equity Lex Associates, 1999;Incharge (i) North East States and Programme Implementation ; and (ii) five States-Tamil Nadu, Pondicherry, Andaman & Nicobar Islands, Chattisgarh and West Bengal; Member, AICC Committee for Future Challenges and Opportunities
Shri Beni Prasad Verma
Name Shri Beni Prasad Verma
Constituency from which I am elected Gonda
Father's Name Shri Mohan Lal Verma
Mother's Name Smt. Ramkali
Date of Birth 2/11/1941
Birth Place Sirauli, Distt. Barabanki (Uttar Pradesh)
Maritial Status Married
Date of Marriage 5/20/1956
Spouse Name Smt. Malti Devi
No. of Children No.of Sons:3 No.of Daughters:2
State Name Uttar Pradesh
Party Name Indian National Congress
Permanent Address (i) Vill. Sirauli, P.O. Gauspur, Distt. Barabanki-225 001Uttar PradeshTels. (05241) 282344, 256006
Present Address 3, Kushak Road,New Delhi - 110 003Tels.(011) 23792660, 23013168 (R), 23061486, 23062345, 23062052 (O) 9868180834 (M) Fax. (011) 23013051 (R), 23061395 (O)
Educational Qualifications B.A.,LL.B. Educated at Lucknow University, Lucknow,Uttar Pradesh
Positions Held 1/1/1974 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly
1/2/1974 General-Secretary, Bharatiya Kranti Dal, Uttar Pradesh
1/1/1977 Minister, Jails, Cane Development and Sugar Industry, Govt. of Uttar Pradesh
1/2/1977 General-Secretary, Janata Party (J.P.), Uttar Pradesh
1/1/1980 General-Secretary, Bharatiya Lok Dal (B.L.D.), Uttar Pradesh
1/1/1985 Deputy Leader, Lok Dal Legislature Party, Uttar Pradesh
1/1/1989 Minister, Public Works Department, Excise and Parliamentary Affairs, Govt. of Uttar Pradesh
1/2/1989 Member, Janata Dal (J.D.) Parliamentary Board
1/3/1989 Chief Whip, Janata Dal, Uttar Pradesh
1/1/1993 Minister, Public Works Department and Parliamentary Affairs, Govt. of Uttar Pradesh
1/2/1993 General-Secretary, Samajwadi Party (S.P.)
1/3/1993 Chief Whip, S.P. Legislature Party, Uttar Pradesh
1/1/1996 Elected to 11th Lok Sabha
6/1/1996 Union Minister of State, Parliamentary Affairs
6/2/1996 Union Minister of State, Communications (Independent Charge)
6/3/1996 Union Cabinet Minister, Communications
1/1/1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
1/2/1998 Member, General Purposes Committee
1/3/1998 Member, Committee on Finance
1/4/1998 Convenor, Sub-Committee `A` on Department of Telecom, Committee on Communications
1/5/1998 Member, Consultative Committee, Ministry of Communications
1/1/1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
1/2/1999 Member, Committee on Home Affairs
1/3/1999 Member, General Purposes Committee
5/14/2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 4th term)
5/15/2004 Member, Committee on Home Affairs
5/15/2004 Member Committee of Privileges
1/1/2006 Member, Committee of Privileges
1/1/2007 Member, Committee on Rural Development
1/1/2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (5th term)
1/2/2009 Member, Panel of Chairmen
1/3/2009 Chairman, Committee on Water Resources
1/1/2011 Union Minister of State, (Independent Charge) Steel
Special Interests Agriculture
Sports and Clubs Playing chess
Countries Visited China, France, Germany, Singapore, Switzerland and U.K.
Shri Jitin Prasada
Name Shri Jitin Prasada
Constituency from which I am elected Dhaurahra
Father's Name Late Shri Jitendra Prasada
Mother's Name Smt. Kanta Prasada
Date of Birth 11/29/1973
Birth Place New Delhi
Maritial Status Married
Date of Marriage 2/14/2010
No. of Children No.of Sons:0 No.of Daughters:0
State Name Uttar Pradesh
Party Name Indian National Congress
Permanent Address Prasada Bhawan, Khirni Bagh,Shahjahanpur Uttar PradeshTelefax. (05842) 223237 09415062341 (M)
Present Address 19, Teen Murti Lane, New Delhi - 110 011Tels. (011) 23012131, 23012212 (R), 23718575, 23351282, 23351280 (O) Fax. (011) 23351281 (O) 23017794 (R)
Email id jitinprasada@rediffmail.com
jitin.prasada@sansad.nic.in
Educational Qualifications M.B.A Educated at Sri Ram College of Commerce, Delhi and IMI, Delhi
Positions Held 1/1/2004 Elected to 14th Lok Sabha
2/5/2004 Member, Committee on Petitions
3/5/2004 Member, Committee on Information Technology and Communications
5/5/2005 Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
1/1/2006 Minister of State, Steel
1/1/2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
1/2/2009 Union Minister of State, Petroleum and Natural Gas
1/1/2011 Union Minister of State, Road Transport and Highways
Social and Cultural Activities Interested in films and music, doing social work for women, youth, farmers and the under privileged; associated with `SRIJAN` Jitendra Prasada Foundation, Shahjahanpur, Uttar Pradesh
Special Interests Wild life, bird watching, jungle safari
Sports and Clubs Horse riding, water sports (rafting, rowing, yatching), soccer; Member, (i) India Habitat Center, Delhi ,and (ii) Boat House Club, Nainital
Favourite Pastimes and Recreation Reading, trying out different cuisines of the world, interacting with friends, computers
Countries Visited Australia, Belgium, Canada, Germany, Kenya, Singapore, U.K., and U.S.A
Shri Pradeep Kumar Jain Aditya
Name Shri Pradeep Kumar Jain Aditya
Constituency from which I am elected Jhansi
Father's Name Shri Vishnu Kumar Jain
Mother's Name Smt. Shanti Devi Jain
Date of Birth 9/8/1962
Birth Place Jhansi ( Uttar Pradesh)
Maritial Status Married
Date of Marriage 5/5/1992
Spouse Name Smt. Snehalata Jain
No. of Children No. of Sons:1 No.of Daughters:1
State Name Uttar Pradesh
Party Name Indian National Congress
Permanent Address 52, Gusain Pura, Jhansi, Uttar PradeshTels. (0510) 2440030 09871103294 (M)
Present Address 78, Lodhi Estates, New Delhi -110 003Tels. (011) 23388879 (O), 24644994 (R) Fax. (011) 24644996 (R) 23388827 (O)
Educational Qualifications M.A., M.Com., L.L.B. Educated at Bundelkhand University, Jhansi, Uttar Pradesh
Positions Held 1/1/2004 Member, Uttar Pradesh Vidhan Sabha(two times)
1/1/2009 Elected to 15th Lok Sabha
1/2/2009 Union Minister of State, Rural Development
Social and Cultural Activities Social service
Special Interests Writing & reading
Sports and Clubs Badminton, Football and Cricket
Other Information President, Bundelkhand Degree College; Divisonal Secretary, Youth Campus
Shri Ratanjit Pratap Narain Singh
Name Shri Ratanjit Pratap Narain Singh
Constituency from which I am elected Khushi Nagar
Father's Name Shri C. P. N. Singh
Mother's Name Smt. Mohini Devi
Date of Birth 4/25/1964
Birth Place Delhi
Maritial Status Married
Date of Marriage 12/7/2002
Spouse Name Smt. Sonia Singh
No. of Children No.of Sons:0 No.of Daughters:3
State Name Uttar Pradesh
Party Name Indian National Congress
Permanent Address The Palace, PadraunaDistt. - Kushi Nagar, Uttar Pradesh
Present Address 95, Lodhi Estate,New Delhi - 110 003Tels. (011) 23385823, 23384082, 23073168 (O), 24632653 (R) Telefax. (011) 23073167 (O)
Email id rpn.singh@nic.in
Educational Qualifications B.A. (Hons.) History Educated at St. Stephen College, University of Delhi, Delhi
Positions Held 1/1/1996 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly (three terms)
1/1/1997 President, Uttar Pradesh Youth Congress
1/1/2003 Secretary, A.I.C.C.
1/1/2009 Elected to 15th Lok Sabha
1/2/2009 Union Minister of State, Road, Transport and Highways
1/1/2011 Union Minister of State, Petroleum and Natural Gas and Corporate Affairs
Favourite Pastimes and Recreation Reading, Traveling and Sports
Countries Visited Indonesia, Italy, Sri Lanka, Thailand, U.A.E., U.K., U.S.A. and Venezuela.
Other Information Duke of Edinburgh Award Gold
     
Election Manifesto
vision2020     vision2020     vision2020
Vision 2020
vision2020     vision2020     vision2020
     
Downloads
1:   Pre-Metric Scolarship Form and Scolarship Details
2:   Post Matric Scholarship Form and Scholarship Form Details
3:   Scolarship Form and Details for Scholarship Form for Technical Courses
4:   Scheme for Infrastructure Development for Minority Institutes
5:   Free Coaching And Allied Institutes
6:   Minority Scheme Allotment Details
UPCC Programmes


click for UPCC programmes
Congress Foundation Day
125th Anniversary of Congress Party


Address of Hon'ble Congress President
Address of Hon'ble Prime Minister
     
Uttar Pradesh Congress Committee
© Copyright Uttar Pradesh Congress Committee 2011-12. All Rights Reserved.